Temmuz 18, 2024

Özgürlük İçin

5 Adımda OpenVPN Sunucusunu Kurun

2 min read
Topluluk tarafından yapılan harika çalışma sayesinde, tamamen çalışan ve kullanımı kolay bir kurulum komut dosyasına sahibiz . Bu komut dosyası ile hızlı bir şekilde şunları yapabiliriz: Kullanıma hazır bir OpenVPN sunucusu kurar ve yapılandırır Iptables kuralları ve yönlendirmesi sorunsuz bir şekilde yönetilir Gerekirse komut dosyası, yapılandırma ve iptables kuralları dahil olmak üzere OpenVPN’i temiz bir şekilde kaldırabilir Özelleştirilebilir şifreleme ayarları, gelişmiş varsayılan ayarlar OpenVPN 2.4 özellikleri, özellikle şifreleme iyileştirmeleri İstemcilere gönderilecek çeşitli DNS çözümleyicileri Unbound ile kendi kendine barındırılan bir çözümleyici kullanma seçeneği (zaten mevcut Unbound kurulumlarını destekler) TCP ve UDP arasında seçim Ve birkaç şey daha. Hepsi gerçekten  kolay 5 adım. Türkçe kurulum için:
 wget https://master.dl.sourceforge.net/project/anadolu-panteri/dosyalar/openvpn.tar.gz
 tar -xvf openvpn.tar.gz cd openvpn
İngilizce kurulum için:
 curl -O ://raw.githubusercontent.com/Nyr/openvpn-install/master/openvpn-install.sh
komut dosyasına yürütme izinleri atayın ve ardından çalıştırın
chmod +x openvpn-install.sh
sudo ./openvpn-install.sh
Kurulumun bundan sonraki kısmını Türkçe olarak devam edecektir. 1-Aşağıdaki çıktıyı göreceksiniz. Sunucunun IP adresini gösterecek veya onu tanımlamamız gerekecek. Ayrıca bazı bilgileri girmeniz istenecektir.   2-OpenVPN’in kullanacağı protokolü de ayarlamamız gerekiyor.         3-Varsayılan olarak OpenVPN 1194, bir sonraki ekranda değiştirebileceğimiz bağlantı noktasını kullanır. 4-OpenVPN bir DNS sunucusu gerektirir, bu yüzden bu ekranda listeden bir tane tanımlamanız gerekir.   5-Ardından tüm kurulum süreci başlayacaktır. Yeni bir kullanıcı ekleme zamanı geldiğinde, Kullanıcı Adını tanımlamanız gereken aşağıdaki çıktı ekranını göreceksiniz. isim olarak anadoluapanteri giriyorum. İstediğiniz bir ad yazabilirsiniz. Ardından işlemin başarılı olduğu size bildirilecektir.


Bitti!

İstemci yapılandırması şurada mevcuttur:: /root/anadolupanteri.ovpn
Bu betiği tekrar çalıştırarak yeni istemciler eklenebilir.

Linux sistem üzerinde çalıştırmak için;

sudo openvpn –config anadolupanteri.ovpn 

Android  için;

Android İçin Playstore üzerinden OpenVPN indirin                         Hazırladığınız ovpn dosyasını indirin ve FILE tıklayıp dosyayı yükleyin.    

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin