Temmuz 19, 2024

Özgürlük İçin

Dropbox alternatifi, Dropbox’ı GitHub ve GitLab ile değiştirmek

3 min read
Geçen yıl, Dropbox, Ext4 dışındaki tüm Linux dosya sistemlerine destek vereceklerini açıkladı. Bu, birçok insanın tüm dosya senkronizasyon gereksinimlerinin yerine başka bir araç bulmak için çabalıyor. Eğer o insanlardan biriysen. SparkleShare, aradığınız çözüm olabilir.

SparkleShare Nedir?

SparkleShare, dosyalarınızı senkronize etmek için Git’i kullanan C # ile yazılmış küçük bir dosya senkronizasyon programıdır. Tıpkı Dropbox gibi, SparkleShare sabit diskinizde bir klasör oluşturur. Oradan uzak klasörleri GitHub veya GitLab’a bağlayabilirsiniz ve herhangi bir değişiklik yapıldığında otomatik olarak senkronize edilir. Şu anda, SparkleShare GitHub, GitLab, BitBucket, Planio veya kendi git sunucunuzu destekler. Git LFS kullanır, böylece büyük dosyaları da senkronize edebilirsiniz. SparkleShare bir tek boyutlu-tüm yedekleme uymuyor. Başkaları için daha iyi çalışır bazı şeyler vardır. SparkleShare: Metin, ofis belgeleri ve görüntüler gibi proje dosyalarını sık sık değiştirme Birden fazla kişi tarafından düzenlenen dosyaları izleme ve senkronize etme Bir dosyayı geçmişindeki herhangi bir noktaya geri alma Şifreleme kullanarak dosyalarınızdaki sunucuda casusluk yapmayı önleme SparkleShare  çok iyi olmadığı konular Tam bilgisayar yedekleri Video düzenleme projeleri gibi sıklıkla değişen büyük ikili dosyalar SparkleShare Nasıl Kurulur? SparkleShare Linux, Windows ve macOS için kullanılabilir.

Linux

Bu uygulama çoğu dağıtım depoları mevcuttur SparkleShare Web sitesinde belirtilmiştir. Ancak, bu paketlerin güncel olmayabilir dikkat edin. Bunun yerine, en son sürüme sahip olduğunuzdan emin olmak için SparkleShare yüklemek için Flatpak kullanmanızı öneririz. Sadece bu komutları çalıştırın:
flatpak remote-add flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
flatpak install flathub org.sparkleshare.SparkleShare
Debian
apt install sparkleshare
 

MacOS

MacOS kullanıyorsanız, SparkleShare sürüm sayfasından bir yükleme dosyası indirebilirsiniz.

Windows

Windows ‘da SparkleShare yükleyebilirsiniz, ancak yükleyici güncel değildir. Sürüm 1,4 için yükleyici SparkleShare Web sitesinden indirilebilir. En son sürüm 3,28. Daha yeni bir sürüm istiyorsanız, kaynaktan oluşturmanız veya kendi yükleyiciniz oluşturmanız gerekir. SparkleShare’ı kullanmadan önce, genel ssh anahtarınızı hesabınıza eklemeniz gerekir. Sistem tepsisindeki SparkleShare ikonuna sağ tıklayın ve “SparkleShare” üzerine tıklayın. Müşteri Kimliği üzerine gelin ve “ssh-rsa” ile başlayan bir satır göreceksiniz. Anahtarı “Panoya Kopyala” ile kopyalayabilirsiniz. Şimdi, dosyalarınızı kaydedeceğiniz hangi git barındırma hizmetine gitmeniz ve SSH anahtarını profilinize eklemeniz gerekir. SSH anahtarınızı eklemezseniz, dosyalarınızı senkronize edemezsiniz. Şimdi, dosyalarınızı kaydedeceğiniz hangi git barındırma hizmetine gitmeniz ve SSH anahtarını profilinize eklemeniz gerekir. SSH anahtarınızı eklemezseniz, dosyalarınızı senkronize edemezsiniz.   Şimdi git barındırma hizmetinde yeni bir havuz veya proje oluşturmanız gerekecektir. Bu yapıldıktan sonra SparkleShare menüsüne geri dönün ve   “Barındırılan proje ekle…” seçeneğini tıklayın. Çıkan iletişim kutusunda barındırma hizmetinizi seçin ve deponuzun uzak yolunu ekleyin (kullanıcı adı / proje adı). SparkleShare daha sonra bağlantıyı kurar. Kurulum sırasında SparkleShare, SparkleShare adlı bir klasör yaratacaktır. Bu, tüm senkronizasyon dosyalarının bulunduğu yerdir. Kaynak:sparkleshare.org-itfoss

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Kaçırdıklarınız

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin