Cum. May 29th, 2020

Özgürlük İçin

Anadolu Panteri, Pardus, Debian Clonezilla Sunucu Kurulumu

14 min read

Clonezilla’nın iki sürümü vardır, Clonezilla Live ve Clonezilla Server. Kurumsal göçlerde vakitten kazanmak için en uygun açık kaynak çözümdür.

Bu makalede Clonezilla Server’ın Debian tabanlı dağıtımlara nasıl kurulacağı anlatılacaktır. (Clonezilla Live konusuna buradan ulaşabilirsiniz.)

Clonezilla Sunucu sürümünün Clonezilla Live sürümünden farkı aynı anda birden fazla noktayla çalışmaya izin vermesidir. Kısaca birden fazla bilgisayarı aynı anda klonlamayı sağlar, bu sayede kullanıcı büyük ağlardaki bilgisayaları bir kaç dakikada geri yüklemesini sağlar. Örnek olarak 50 makinanız var ve bunların yarın hazır ve çalışır olması gerekiyor, Clonezilla bu işi 10dk’dan kısa sürede gerçekleştirir, tabii bu on dakika her bilgisayar için değil 50 bilgisayar için geçerli süredir.

Sunucu sürümünün bir avantajı da herhangi bir bilgisayarı kaydetmek ve geri yüklemek için kendi klonlama istasyonuna sahip olmanızdır.

Anadolu Panteri, Pardus, Debian’ı Hazırlama

Clonezilla SE, ağ üzerinden istemciler için bir bootable ortamı sağlayarak çalışır. Bu amaçla bir DHCP sunucusunun kurulması gerekir. Kuruluşunuzdaki hiçbir bilgisayarın ilk önyükleme aygıtı olarak ağdan önyükleme yapmaya ayarlanmadığından emin olmanız gerekir, aksi takdirde kendi işletim sistemleri yerine Clonezilla’ya önyüklenebilirler. Bunun  yolu şöyle: Klonlanacak bilgisayarların tüm MAC adreslerini içeren bir dosya oluşturulabilir. Bu, sunucuya istenmeyen makineleri önyüklemesini önleyecektir. Ancak, deneyimlerime göre, sadece istenen makineleri ağdan manuel olarak önyüklemenin daha kolay olduğunu buldum ve Clonezilla’ya önyüklendikten sonra klonlama işlemi bir düğmeyi tıklatarak sunucudan başlatılabilir.

1- Paket depolarını ekleyelim.

açılan metin belgesine

yapıştırın.

veya

Sunucu Ağ Yapılandırması

Dosyayı, aşağıda gösterilen şekilde görünecek şekilde düzenleyin; bu bilgileri arayüzler dosyanıza kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.
Aşağıdaki yapılandırmada görebileceğiniz gibi, iki arayüzümüz var, enp0s3 ve dblr0. Bu arayüzleri ifconfig komutuyla bulabilirsiniz.

enp0s3, ana ağ kartınızın IP yapılandırmasıdır; bunu web’e vb. bağlanmak için kullanacağız.   dbrl0, Clonezilla için kullanacağımız bir “sanal” arayüz .
Sadece yerel ağın bununla enp0s3  IP yapılandırmasını eşleşecek şekilde hatırlaması

 IP aşağı aşağıda örnekte enp0s3 tamamen farklı bir alt ağ. enp0s3 192.168’dir. 1 .40(dhcp üzerinden alınan) ve enp0s3: 0 192.168.100 olan  dbrl0’dır, bu yüzden (aynı ağ üzerinde)çatışmazlar.
Ayrıca, Clonezilla’nın sanal arayüzü,dbrl0 bir “C sınıfı” IP adresi kullanmalıdır (örn. 192.168.xx), aksi takdirde etkinliği büyük ölçüde azalacaktır .

 

DRBL’yi yükleyin

1) DRBL’yi yüklemek için (Clonezilla ile birlikte bir pakette) aşağıdaki komutu verin:

Tüm yapmanız gereken bu. Hepsi tek bir pakette geldiğinden, herhangi bir bağımlılık yüklemenize gerek yoktur.

DRBL Kurulumu

DRBL kurulumunu başlatmak için aşağıdaki komutu verin:

Klonezilla (DRBL) kurulumu başlayacaktır. Her şeyi aşağıda gördüğünüz gibi cevaplayın. Bir hata yaparsanız endişelenmeyin, her zaman aynı önceki komutu vererek kurulumu tekrar başlatabilirsiniz.

İlk soru temel olarak diğer Linux görüntülerini yüklemek isteyip istemediğinizi sorar, “ N ” cevabı

Sonraki soru GUI yerine seri konsol kullanmak isteyip istemediğinizi sorar, bu nedenle “ N ” yi seçin

İşletim sistemini güncelleme

Bir sonraki soruda “N” yi seçin. DRBL’nin işletim sisteminizi yükseltmesini istemezsiniz. Ardından, DRBL tüm bağımlılıklarını indirmeye ve yüklemeye başlayacaktır.

Sonraki soru işletim sisteminin kerneli ile ilgili olarak  “ 1 ” i seçin .

DRBL tüm bağımlılıklarını indirmeyi ve yüklemeyi bitirdikten sonra, DRBL’yi yüklemeyi tamamladık. Sonra Clonezilla’yı yapılandıracağız.

Clonezilla’yı Yapılandırma

Clonezilla’yı yapılandırmaya başlamak için kabuk isteminize aşağıdaki komutu girin:

Yine, bir hata yapmaktan endişe etmeyin, her zaman baştan başlamak için aynı komutu verebilirsiniz.

İlk soruda varsayılan adı bırakmak için “ enter ” tuşuna basmanız yeterlidir .

İkinci soruda , varsayılan nis  alan adını bırakmak için tekrar “ enter ” tuşuna basın .

Üçüncü soruda tekrar varsayılan sunucu adını bırakmak için “ enter ” tuşuna basın .

Dördüncü soru, internete gitmek için hangi kartı kullanacağınızı seçmenizi ister, daha önce web ile bağlantımız olarak enp0s3‘ı seçtik ve Clonezilla için sanal arayüzümüz olarak dblr0, bu yüzden “enp0s3” girin

Clonezilla IP’nizin (enp0s3: 0) A veya B sınıfı bir ağda olduğunu bildiren bir mesaj alırsanız, bunu bir “C Sınıfı” olarak değiştirdiğinizden emin olun (ör. 192.168.x.x) ekleyin ve Clonezilla’nın yapılandırmasını yeniden başlatın, aksi takdirde çok noktaya yayının etkinliği büyük ölçüde azalacaktır.
Sonraki soru, klonlanacak bilgisayarların MAC adreslerini toplamak isteyip istemediğinizi sorar; bu, yalnızca klonlanacak bilgisayarlara DRBL’den bir IP atanması için yapılır.
Bunu zaman alıcı ve gereksiz buluyorum, çünkü DRBL’yi  “çevirmek daha kolay”ağınızın DHCP sunucusuyla paylaşın.

Sonraki soru, istemci bilgisayarlara atanan başlangıç IP numarasının ne olacağını sorar; başka bilgisayar olmadığından “1” de bırakabilirsiniz
Clonezilla alt ağını kullanıyor olmalıdır.

Sonraki soru, bir kerede kaç bilgisayarı klonlamak istediğinizi soruyor; bunu olmadığı sürece istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz
gülünç derecede yüksek, bu örnek için onu “12” bilgisayarlarda bırakacağız.

 

Ardından, Clonezilla size ağ yapılandırmanızın nasıl görüneceğini gösterecektir; bu sadece bilgidir, bu yüzden “enter” tuşuna basın.

Sanal arayüz ile

Daha sonra Clonezilla, ağı kullanarak bilgisayarı Linux’a önyükleme seçeneğiniz olup olmadığını soracaktır, sadece sunucuyu klonlama için ayarlıyoruz, bu nedenle “2” seçeneğini seçin.

Clonezilla kutu modunu, “1” seçeneğini seçin. Bu şekilde tüm klonlama işlemi sunucuda daha açık olacaktır.

Sonraki soru, görüntülerinizi saklamak istediğiniz varsayılan dizinin ne olacağını sorar. Benim için varsayılan “/ home / partimag” sezgisel değil, bu yüzden dosya sisteminde kolayca erişilebilir olması için onu “/ clonezilla” olarak değiştiriyorum. Ama bu size kalmış; sadece değiştirmeye karar verirseniz, yeni klasörü manuel olarak oluşturduğunuzdan emin olun, çünkü kurulum sizin için yapmayacaktır

 

Bir bilgisayarı her kopyalamak istediğinizde veya siz bir güvenlik ucubesi değilseniz, parola isteminden rahatsız olmak istemiyorsanız, bir sonraki soruda “N” yi seçin.

Bir sonraki soruda “Y” yi seçmenizi tavsiye ederim; grafik arka planlar dostça görünüyor.

 

Tamamlamak için elbette “Y” yi seçin.

Clonezilla Sunucusunu Başlat

Clonezilla’yı yapılandırmayı tamamladığımıza göre, klonlamaya hazır hale getirmek için sunucumuzu başlatmamız gerekiyor. Komut istemine aşağıdakini yazın:

.İlk ekranda Seçin  “Tüm İstemcileri Seç“.

 

İkinci Ekranda Seçin  “clonezilla-modunda başlat“.

 

Üçüncü ekranda şimdilik “Beginner Acemi mode” nu kullanmanızı öneririm. Ancak, klonlama işlemi istemcilerinizi klonlamaya çalışırken takılırsa, sunucuyu daha sonra yeniden başlatmanız ve “Uzman Modu” nu seçmeniz gerekir, çünkü size daha fazla seçenek sunması için ince ayar yapabilirsiniz.

 

Dördüncü ekranda “select-in-client“.i seçin. Bu size Clonezilla’nın istemcinin kendisinde önyükleme işlemi sırasında görüntüyü geri yüklemeyi veya kaydetmeyi seçmenizi sağlar.

 

 

Clonezilla’yı başlatmak ve durdurmak için masaüstü kısayolları oluşturun

Sunucunuzun masaüstünde klonezilla sunucusunu “başlatmak”, “çok noktaya yayın kullanmaya başlamak” ve “durdurmak” için kısayollar oluşturmanızı önemle tavsiye ederim. Bu, çok daha kolay hale getirecektir, çünkü bazen çok noktaya yayın kullanarak bir grup bilgisayarı aynı anda klonlamak isteyebilirsiniz. Bu şekilde, sunucuyu yeniden yapılandırmak yerine bir düğmeyi tıklatarak yapabilirsiniz. Ayrıca, çok noktaya yayın seçici ve her zaman tüm bilgisayarlarda çalışmaz. Çok noktaya yayının sizin için işe yaramaması durumunda, yalnızca bir kısayol, vb. Tıklatarak normal Clonezilla çalışma moduna geri dönebilirsiniz. ağdaki diğer DHCP sunucularıyla.

“Clonezilla’yı Başlat” Kısayolu

Masaüstünüze sağ tıklayın ve “Belge Oluştur” -> “Dosyayı Boşalt” ı seçin. Aşağıdaki bilgileri dosyanın içine yapıştırın ve “Start-Clonezilla.sh” adıyla kaydedin.

 

.

Yeni oluşturduğunuz kısayolu sağ tıklayın; “Özellikler” i seçin ve “İzinler” sekmesine tıklayın ve “Dosyayı program olarak çalıştırmayı etkinleştir” i işaretleyin.

“Çok Noktaya Yayın Kullanarak Clonezilla’yı Başlat” Kısayolu

Masaüstünüze sağ tıklayın ve “Belge Oluştur” -> “Dosyayı Boşalt” ı seçin. Aşağıdaki bilgileri dosyanın içine yapıştırın ve “Start-Clonezilla-Multicasting.sh” adıyla kaydedin.

 

“CLIENT NAME”  yerine istemci adını kopyalamak için kullanmak istediğiniz istemcinin adını yazın. Yeni oluşturulan kısayolunuza sağ tıklayın, “Özellikler” i seçin ve “İzinler” sekmesine tıklayın ve “Dosyayı program olarak çalıştırmayı etkinleştir” seçeneğini işaretleyin..

“Stop Clonezilla” Kısayolu

Masaüstünüze sağ tıklayın ve “Dosya Yarat” -> “Boş Dosya”y ı seçin. Aşağıdaki bilgileri dosyanın içine yapıştırın ve “Stop-Clonezilla.sh” adıyla kaydedin.

,Yeni oluşturulan kısayolunuza sağ tıklayın, “Özellikler” i seçin ve “İzinler” sekmesine tıklayın ve “Dosyayı program olarak çalıştırmayı etkinleştir” seçeneğini işaretleyin.

Görüntü Oluşturma ve Geri Yükleme

Sunucunuz çalışır durumda ve artık Clonezilla kullanmayı öğrenmeniz  için bir öğretici yazdım.

Sorunla karşılaşırsanız. Facebook grubumuza yazabilir destek alabilirsiniz.

 

 

 

Kaynak: geekprojects

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Translate »