Genellikle Linux yöneticileri, yeni bir disk veya ek bölüm (partition) eklemek istediklerinde mevcut sabit diski kontrol ederler .

Bu, diskte kaç bölüm (partition) oluşturulduğunu görmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca, boş yeriniz olup olmadığını doğrulamamızı sağlar.

Genel olarak sabit diskler, bölüm(partition) adı verilen bir veya daha fazla mantıksal diske bölünebilir.

Her bölüm(partition) kendi dosya sistemine sahip ayrı bir disk olarak kullanılabilir ve bölüm(partition) bilgileri bir bölüm (partition) tablosunda saklanır.

Bölüm (partition) tablosu, bir bilgisayar önyüklendiğinde yürütülen küçük bir program olan ana önyükleme kaydının (MBR) bir parçasıdır.

Bölüm (partition) bilgisi, 0. disk bölümüne kaydedilir. Dosyalar yazılmadan önce tüm bölümlerin (partition) uygun bir dosya sistemi ile biçimlendirilmesi gerektiğini unutmayın.

Diskleri aşağıdaki yöntemlerden kolayınıza gelen herhangi bir tanesi ile düzenleyebilirsiniz.

 • fdisk: disk bölümleme(partition) tablosunu
 • sfdisk: disk bölümleme(partition) tablosunu görüntüleme veya düzenleme
 • cfdisk: disk bölümleme(partition) tablosunu görüntüleme veya düzenleme
 • parted: bir bölüm(partition) manipülasyon programı
 • lsblk: lsblk mevcut tüm veya belirtilen blok cihazlar hakkında bilgi listeler.
 • blkid: blok aygıt özniteliklerini blkid: / yazdır.
 • hwinfo: hwinfo, donanım bilgisi aracı anlamına gelir ve sistemde mevcut donanımı araştırmak için kullanılan büyük bir yardımcı programdır.
 • lshw: lshw, makinenin donanım yapılandırması hakkında ayrıntılı bilgi almak için kullanılan küçük bir araçtır.
 • inxi: inxi, konsol ve IRC için oluşturulmuş bir komut satırı sistemi bilgi komut dosyasıdır.
 • lsscsi: SCSI aygıtlarını (veya ana bilgisayarları) ve özniteliklerini listeler
 • cat
  /proc/partitions:
 • ls -lh /dev/disk/: Dizin, Disk üreticisi adını, seri numarasını, bölüm kimliğini ve gerçek blok aygıt dosyalarını içerir. Bunlar gerçek blok aygıt dosyaları ile sembolik bağlantı oluşturmaktadır.

Fdisk Komutunu Kullanarak Linux’ta Sabit Disk ve Sabit Disk Bölümünü Kontrol Etmek

fdisk , sabit disk veya format disk anlamına gelir, kullanıcıların disklerde aşağıdaki işlemleri yapmalarını sağlayan bir komut satırı yardımcı programıdır. Bölümleri(partition) görüntülememizi, oluşturmamızı, yeniden boyutlandırmamızı, silmemizi, taşımamızı ve kopyalamamızı sağlar.

Linux’ta Sabit Disk ve Sabit Sürücü Bölümünü sfdisk Komutunu Kullanarak Kontrol Etmek

sfdisk, herhangi bir blok cihazını bölümlemek (partition) için komut satırı tabanlı bir araçtır. sfdisk MBR (DOS), GPT, SUN ve SGI disk etiketlerini destekler, ancak CHS (Silindir Başı Sektörü) adreslemesi için artık destek vermemektedir.

Linux’ta Sabit Disk ve Sabit Disk Bölümünü Nasıl Kontrol Edebilirim?

cfdisk, herhangi bir blok cihazını bölümlemek(partition) için kullanılan konsol arabirim programıdır. Varsayılan cihaz: / dev / sda. Kullanıcı dostu bir arayüz ile temel bölümleme işlerini yerine getirmenizi sağlar.

Parted Komutu Kullanarak Linux’ta Sabit Diski Ve Sabit Disk Bölümünü Kontrol Etmek

Parted, disk bölümlerini(partition) işlemek için bir programdır. MS-DOS ve GPT dahil olmak üzere birden fazla bölüm(partition) tablosu formatını destekler. Yeni işletim sistemleri için alan oluşturmak, disk kullanımını yeniden düzenlemek ve verileri yeni sabit disklere kopyalamak için kullanışlıdır.

lsblk Komutunu Kullanarak Linux’ta Sabit Disk ve Sabit Disk Bölümünü Kontrol Etmek

lsblk mevcut tüm veya belirtilen blok cihazlarla ilgili bilgileri listeler. Lsblk komutu bilgi toplamak için sysfs dosya sistemini ve udev db’yi okur.

Eğer udev db kullanılamıyorsa veya lsblk, udev desteği olmadan derlenmişse LABEL’leri, UUID’leri ve dosya sistemi tiplerini blok cihazdan okumaya çalışır. Bu durumda kök (root) izinleri gereklidir. Komut, varsayılan olarak tüm blok aygıtlarını (RAM diskleri hariç) ağaç benzeri bir biçimde yazdırır.

blkid Komutunu Kullanarak Linux’ta Sabit Diski Ve Sabit Disk Bölümünü Kontrol Etmek

blkid, blok aygıtı özniteliklerini bulmak / yazdırmak için kullanılan bir komut satırı yardımcı programıdır. Linux sisteminde UUID disk bölümünü(partition) almak için libblkid kütüphanesini kullanır.

hwinfo Komutunu Kullanarak Linux’ta Sabit Diski ve Sabit Disk Bölümünü Kontrol Etmek

hwinfo , donanım bilgisi aracı anlamına gelir ve sistemde mevcut donanımı araştırmak için kullanılan ve donanım bileşenlerini okunaklı şekilde listeler.

lshw Komutunu Kullanarak Linux’ta Sabit Diski ve Sabit Disk Bölümünü Kontrol Etmek

lshw (Hardware Lister anlamına gelir), makinedeki bellek yapılandırması, anakart yapılandırması, CPU sürümü ve hızı, önbellek yapılandırması, usb, ağ kartı, grafik kartları gibi çeşitli donanım bileşenleri hakkında ayrıntılı raporlar üreten küçük bir araçtır.

inxi Komutunu Kullanarak Linux’ta Sabit Diski Ve Sabit Disk Bölümünü Kontrol Etmek

inxi , Linux’taki donanım bilgilerini kontrol etmek için oldukça elverişli bir araçtır ve Linux’ta bulunan ve diğer herhangi bir yardımcı programda bulamadığım tüm donanım bilgilerini almak için geniş seçenek sunar.

lsscsi Komutunu Kullanarak Linux’ta Sabit Disk ve Sabit Disk Bölümünü Kontrol Etmek

Şu anda sisteme bağlı SCSI aygıtlarını (veya ana bilgisayarlarını) listelemek için sysfs’teki (Linux çekirdeği 2.6 ve sonraki sürümler) bilgileri kullanır. Seçenekler, her cihaz için sağlanan bilgi miktarını ve biçimini kontrol etmek için kullanılabilir.

 

ProcFS Kullanarak Linux’ta Sabit Disk ve Sabit Disk Bölümünü Kontrol Etmek

Proc dosya sistemi (procfs), Unix benzeri işletim sistemlerinde, işlemler ve diğer sistem bilgileri hakkında bilgi sunan özel bir dosya sistemidir.

Bazen bir işlem bilgisi sözde dosya sistemi olarak adlandırılır. ‘Gerçek’ dosyalar içermez ancak gerçek sistem bilgilerini içerir (örn. Sistem belleği, takılı cihazlar, donanım yapılandırması vb.).

/ dev/disk Yolunu Kullanarak Linux’ta Sabit Disk ve Sabit Disk Bölümünü Kontrol Etmek

Bu dizin dört alt dizin içerir, bunlar by-id, by-uuid, by-path ve by-partuuid dizinleridir . Her bir dizin bazı yararlı bilgiler içerir ve gerçek blok cihaz dosyalarını temsil (symlink) eder.

Byuuid çıktısı

By-path çıktısı

by-partuuid çıktısı

 

Yazının orijinalini buradan okuyabilirsiniz: https://www.2daygeek.com/linux-command-check-hard-disks-partitions/#