Paz. Ağu 9th, 2020

Özgürlük İçin

Linux Sistemlerde Bölümlerde ve Dizinlerde; Disk Birleştirme ve Onarma

4 min read

Linux kullanan kişiler genellikle disk birleştirme yani defrag gerekmez diye düşünüyor, doğru bilinen yanlışlar. Bu Linux kullanıcıları arasında yaygın bir yanlış anlama olduğunu gösteriyor. Aslında, Linux işletim sistemi birleştirmeyi desteklemiyor. Birleştirme noktası I/O daha iyi hale getirebilmek içindir örneğin, yerel videoların daha hızlı yüklenmesini sağlar veya arşivlerin daha hızlı ayıklanması gibi.

 

Linux ext2,ext3,ext4 dosya sistemleri bu kadar dikkat edilmesi gerekmiyen, ancak zaman içinde çok çok okuma/yazma yürüttükten sonra optimizasyonu gerekebiliyor. Aksi takdirde sabit disk yavaşlamaya başlıyor ve sistemin tamamını etkiliyor.

Bu eğitimde dosyalar üzerinde birleştirme ile ilgili bir kaç teknik anlatılacak. Başlamadan önce; şunu anlamayılız ki ext2,3,4 dosya sistemleri içinde parçalanmayı önleyici teknikler içerir. Örneğin; dosya sistemleri  sabit disk üzerinde büyüyen dosyaları depolamak için serbest blok grupları ayırır.

Ne yazık ki sorun bu mekanizmayla çözülmüş değildir. Diğer işletim sistemlerinde bu sorunun çözümü için çok pahalı yazılımlar gerekebilirken, Linux kolayca yüklenen ve sorunu çözmede yardımcı olan araçlara sahiptir.

Dosya sistemi Birleştirme istiyormu kontrolünü nasıl yaparız?

Başlamadan önce önemli bir nokta bu HDD’ler için geçerli, SSD üzerinde denemek SSD’nin  okuma/yazma hızını arttırır ancak ömrünü kısaltır. Bunun yerine TRIM işlevini kullanmalısınız, ancak bu yazıda anlatılmayacak.
Sistemimiz gerçekten birleştirme istiyormu, test edelim, sistemimizi  kolayca e2fsck aracıyla kontrol edebiliriz. Bu aracı sisteminizdeki bölümde kullanmadan önce, bölümü sisteminizden ayırmanız gerekiyor, zorunlu değil ancak güvenli yolu bu.

 

E2fsck’nin kullanarak Linux Dosya Sistemini Onarma:

Linux Bölümlerini Birleştirme(defrag):

Linux Dizinleri Nasıl Birleştirilir:

Bütün Linux Bölümlerini Birleştirme(defrag):

Sonuç

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Translate »