Yerli Mesajlaşma Uygulaması

Dedi, Ulak.im, Bip, Laff yerli mesajlaşma uygulamaları kısaca değinelim. Şuan pandemi nedeniyle birçok devlet kurumu ve özel şirket Whatsapp uygulaması kullanmakta. Şirket bilgilerinin Whatsapp üzerinden yayınlanması risklerini analiz etmek gerekir. Devlet kurumlarına gelince özellikle Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların tamamında Whatsapp grubları mevcut, sınıflara EBA haricinde dersler için veya bilgi akışı için kullanıyor. Ancak ne hikmetse hiçbir bakanlık çalışanlarına bu uyarıları yapmıyor. Yerli mesajlaşma uygulamaları mevcut iken özel ve devlet kurumlarının neden Whatsapp kullandığını anlamak mümkün değil.

Ulak.im

Website: https://ulakmip.com/

Yerli mesajlaşma uygulaması ULAK.IM, kurumsal haberleşme ihtiyaçları göz önünde bulundurularak geliştirilmiş anlık mesajlaşma uygulamasıdır.

ULAK.IM popüler mesajlaşma uygulaması Whatsapp gibi anlık mesajlaşma hizmeti veren yerli ve milli kurumsal yapıya uygun uçtan uca anlık güvenli bir haberleşme platformudur.

ULAK.IM mesajları kayıt altına almadan ülke hatta kurum sınırları içerisinde saklayarak sesli ve görüntülü arama imkanı sunuyor.

Ulak, masaüstü uygulaması Windows ve MacOS işletim sistemlerinde çalışabiliyor.

Kurumsal haberleşme ihtiyaçları göz önünde bulundurularak geliştirilen uygulamada ileri kripto algoritmaları kullanılıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

– WebRTC internet tabanalı sesli ve görüntülü aramalarda güvenli iletişim protokolü olarak kullanılan ulak TreeKEM şifreleme kullanmaktadır.

– Uçtan uca güvenlik sayesinde, aradaki bileşenler, sunucu dahil olmak üzere, mesajları çözmesi mümkün değildir. Mesajlar yalnızca gönderici ve alıcı partilerin cihazlarında şifrelenip çözülebilir.

PLATFORM BİLEŞENLERİ

– Grup Oluşturma

– Anlık Mesajlaşma

– Sesli ve Görüntülü Konuşma

– Milli Mühendislik

– Bağımsız Platform

– Mobil Kullanım

– Genel ve Özel Bulut

– Güvenlik

– Dosya ve Medya Gönderimi

– Lokasyon Paylaşımı

– Geliştirilebilir Sistem

– Masaüstü Kullanım

Website: https://btider.org.tr/dedi

Sloganı: Uçtan Uca Korumalı Güvenli Haberleşme Uygulaması

Dedi: Güvenli Haberleşme Uygulaması

Dedi, Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonlarınızda kullanılabileceğiniz güvenli ve ücretsiz bir haberleşme uygulamasıdır.

Dedi ile arkadaşlarınızla, ailenizle, sevdiklerinizle mesajlaşabilir, sesli ve görüntülü arama gerçekleştirebilirsiniz. Rehberinizde kayıtlı kişilerle ve gruplarla fotoğraf, video, ses, gif ve belge gibi multimedya dosyaları gönderip alabilirsiniz.

 

 

 

Website: https://laff.com.tr/

Slogan:  Laff Türkiye’nin yeni sosyal mesajlaşma uygulaması!

6 aylık bir çalışmanın ürünü”

Demir, LAFF Beta, Türk Telekom ve iştirakimiz Argela’da çalışan gençlerimizle, yani tamamen kendi iç kaynaklarımızı kullanarak ‘görev gücü’ mantığı ile gerçekleştirdiğimiz 6 aylık bir çalışmanın ürünü. Türk Telekom kullanıcılarının bir süredir aşina olduğu Wirofon mesajlaşma platformunun da mimarı olan ekibimizle birlikte, tüm dünya trendlerini inceleyerek hem küresel hem de kendi kültürümüze hitap edecek, tüm mobil platformlarda kullanılabilecek evrensel bir anlık iletişim uygulaması olarak LAFF’ı geliştirdik” dedi.
LAFF Messenger Beta‘nın hem App Store, hem de Google Play Store platformlarında yerini aldığını belirten Demir sözlerine şöyle devam etti: “LAFF, çok yakında çıkacak tam sürümünde ‘sosyal etkileşim’ gibi diğer anlık mesajlaşma uygulamalarında olmayan pek çok yeni ve heyecan verici özelliği de bünyesinde barındıracak.”

Laff ile arkadaşlarınıza ve ailenize, isterseniz birebir, isterseniz oluşturacağınız gruplar ile mesaj ve fotoğraf gönderebilir; dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, uygulama içi arama özelliğini kullanarak sesli konuşabilirsiniz.

 

 

Website: www.bip.com

Slogan:Her Şeyiyle Bizim Uygulamamız

Yerli mesajlaşmanın ve iletişimin adresi BiP, tamamen Türkiye’de geliştirildi. Dünyada milyonlarca kullanıcının operatör fark etmeksizin kullandığı BiP, hızlı, güvenli ve şifreli bir mesajlaşma sunmaktadır. BiP ile sevdiklerinizle olan iletişiminizi her zaman güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

BiP tüm sevdiklerinizle yeni nesil “anlık mesajlaşma” , “sesli ve görüntülü görüşme” deneyimi yaşayabileceğiniz bir uygulamadır. Resimlerinizi, videolarınızı, ses kayıtlarınızı ve mesajlarınızı hiçbir yerde olmayan eğlenceli içerikle anında ve ücretsiz gönderebilirsiniz.

BiP tüm operatör abonelerinin kullanabildiği bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır.

BiP, her şeyiyle bizim, her şeyiyle Türkiye’nin yerli uygulaması!

%100 Türk mühendisleri tarafından geliştirilen, ücretsiz iletişim ve yaşam platformu. BiP senin yol arkadaşın, mesajlaşmadan çok daha fazlası. Magazinden spora, hava durumundan döviz kurlarına, günlük hayatında hizmetler keşfetmen için seni bekliyor.

10 Kişiyle HD Görüntülü Görüşme

Arkadaşlarınla sınırsızca yazışabildiğin gibi, HD kalitesinde sesli ve görüntülü görüşmelerini ya da 10 kişiye kadar grup görüntülü görüşmelerini de BiP’ten yapabilirsin.

 

iOS 11 ve üzeri iPhone, iPad cihazlarda;  Android 5 ve üzeri cihazlarda kullanılabilir.

BiP’te neler var?

Sesli ve görüntülü arama: BiP’teki tüm sevdiklerinizle internet üzerinden, yüksek kalitede sesli ve görüntülü görüşme gerçekleştirebilirsiniz.
 

Kaybolan mesaj: BiP’e özel kaybolan mesaj özelliğiyle sevdiklerinizle mesajlaşırken, mesajlarınızın belirlediğiniz süre sonunda sohbet ekranından kaybolmasını sağlayabilirsiniz.

Hiçbir yerde olmayan eğlenceli içerik: Yiğit Özgür’ün sadece BiP’e özel tasarladığı birbirinden eğlenceli çıkartmalar ile Türk usulü birçok çıkartma ve caps BiP’teki sohbetlerinizi daha renkli hale getiriyor.

Caps yaratma: BiP’ten varolan bir fotoğrafınızı kullanarak veya yeni fotoğraf çekerek kendi capsinizi yaratıp tüm sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Herkesle iletişim kurabilme: Tüm iletişiminizi BiP’e taşıyabilirsiniz! BiP’li olmayan arkadaşlarınızla da BiP’in içerisinden SMS atarak mesajlaşabilirsiniz.

Grup mesajlaşma: Birden çok arkadaşınızla aynı sohbet içerisinde mesajlaşabilirsiniz.

Konum paylaşma: Birebir veya grup mesajlaşmalarınızda bulunduğunuz konumu paylaşabilirsiniz.

BiP Her Yöne Arama /Telefonu Arama: 23 Haziran 2016’dan itibaren BiP’e her yöne arama / telefonu arama özelliği eklenmiştir. Bu özellik şu anda sadece Turkcell kullanıcıları için geçerlidir. Turkcell kullanıcıları BiP ile BiP’i olmayan aboneleri Turkcell ses paketleri / tarifelerini kullanarak arayabilir. BiP üzerinden yalnızca yurt içi numaralar aranabilmektedir. Bu tip aramalarda uygulamanın ortalama data tüketimi 400KB/dk seviyesindedir , bu değer cihaz ve network koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kullanılan data abonenin kullandığı internet tarifesi üzerinden ucretlenir. Yurt dışında BiP ile yapılan her yöne aramalar/ telefonu aramalar da yurt içi ses paket/ tarifeleri üzerinden ücretlenir. BiP ile özel servis numaraları ve acil numaralar aranamamaktadır.

Keşfet: BiP’te Keşfet menüsü altındaki her bir avatar, bir servisi temsil etmektedir. Servisler dünyası ise; ulusal markalara, TV şovlarına, ünlülere, sivil ve kamu kurumlarına, organizasyonlara, orta-küçük ölçekli işletmelere ve küçük kullanıcı gruplarına hizmet vermek amacıyla oluşturulmuştur.
Servisler üzerinden; Metin mesajları , görsel, ses, video, zengin medya mesajı ve anket tiplerinde toplu gönderimler yapılabilir. BiP kullanıcıları istedikleri servisleri takip ederek ya da takip gerektirmeyen servislere direkt mesaj atarak iletişimi başlatabilirler. Kullanıcıların gönderdikleri mesajlar anında servislere iletildikleri için, BiP’te iletim durumları direkt olarak “çift tik” olmaktadır. Servislere gönderilen mesajlar için ek olarak “okundu” bilgisi verilmemektedir. Kullanıcılar istedikleri takdirde servis takibini bırakma veya servisi sessize alma hakkına sahiptirler.
BiP Web: BiP’i bilgisayarınızdan veya tabletinizden de web.bip.com adresi üzerinden kullanabilirsiniz.
BiP’te Gece Modu: BiP’i gece modunda kullanarak hem daha iyi bir mesajlaşma deneyimi yaşayabilir, hem de pil tasarrufu sağlayabilirsiniz. iOS cihazlarda Daha Fazla bölümünde, Android cihazlarda ise Profil bölümünde Ayarlar’ın altında yer alan Görünüm Ayarları bölümünden Gece Modu’na geçebilirsiniz.
BiP Acil Durum Butonu: BiP, acil durumlarda da yanınızda! Acil durumda ulaşmak istediğiniz kişileri ekleyin, tek bir tıkla BiP’ten arayın. Acil durum sonrası güvende ya da acil durumda olduğunuzu konumunuz ile birlikte onlara haber verin.

 

Posted in Genel
%d blogcu bunu beğendi: