Temmuz 19, 2024

Özgürlük İçin

Java SE 11 JNLP’yi kaldırdı peki ne yapmalı?

3 min read
Oracle Java SE JNLP’yi durdurduğunda, Milli Eğitim Bakanlığı DYS ile kritik bir iş uygulaması sunmaya devam etmenin en iyi yoluna karar vermek zorunda kaldı. Tabii sadece bu Milli Eğitim Bakanlığının başına gelmedi… Java Swing uygulamasına erişmek için, kullanıcıların JNLP(Java Ağ Başlatma Protokolü) desteği içeren belirli bir Java Platformu, Standart Sürüm (Java SE) sürümünü yüklemeleri gerekiyordu . Uygulamayı kullanmak istediklerinde, kuruluşun intranetindeki bağlantıyı tıklarlar ve Java Web Start ( javaws ) programı XML’i bağlantıdan indirir, yorumlar, gerekirse uygulamanın geçerli sürümünü indirir ve uygulamanın çalıştığı güvenlik sanal alanını yönetirken çalıştırırdı. Başka bir deyişle, tamamen yapılandırılmış bir uygulamayı herkesin masaüstüne dağıtmak için güzel bir yoldu. Ancak, JNLP artık Java SE’nin bir parçası olmadığı için (sürüm 11’den itibaren), kuruluşlar bir kararla karşı karşıya kaldı: JNLP’yi Java SE’nin bir parçası olarak kullanmaya devam etmemek veya Java ile makul bir şekilde güncel kalma politikasını ortadan kaldırmak SE sürümleri. Göreceli olarak basit olan bu seçimin çeşitli nedenlerle biraz karmaşık olduğu ortaya çıktı Birçok topluluk (RedHat, AdoptOpenJDK ve Karakun) şu anda Oracle WebStart’ın açık kaynaklı bir yedeği üzerinde çalışıyor. Açık Kaynakta şuan buna çözüm olarak bir topluluk https://adoptopenjdk.net/ site altında geliştirmeler yaptı. Şimdi bunu Pardus’a nasıl kurabiliriz onu işliyoruz. Tabii komutlarla uğraşmak yerine DYS hazır MEB çalışanları için hazırladığım Anadolu Panteri EBA-Okul sürümünü indirebilirsiniz. AdoptOpenJDK depo anahtarı ile problem yaşandığı için anahtarı kendi siteme aktardım.
wget -qO - https://adoptopenjdk.jfrog.io/adoptopenjdk/api/gpg/key/public | sudo apt-key add - 
Anahtarı yükledikten sonra depoyu ekleyelim.
echo "deb https://adoptopenjdk.jfrog.io/adoptopenjdk/deb/ buster main" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/adoptopenjdk.list 
Eklenen depoyu güncelleyelim
apt update
AdoptOpenJDK yükleme(Bu örnekte MEB DYS Java 8 kullandığı için java8 yüklenecektir. Siz java sürümünüze göre daha yeni sürümleri yükleyebilirsiniz)
apt install adoptopenjdk-8-hotspot -y
Şimdi jnlp çalışması için Icedtea-netx paketini yükleyelim
apt install icedtea-netx
icedtea-netx ayarlarını yapmak için terminalden  aşağıdaki komutu girin
itweb-settings
  JVM Settings bölümünde java sanal makinenin bulunduğu dizini girin. DYS için sertifika.meb.gov.tr’den indirilen sertifikayı import komutuyla içeri aktarın. Aktarım sonrası aşağıdaki gibi görünecektir. javapolicy dosyasını aşağıdaki konuma  yerleştirin.   MEB DYS için hosts dosyasına aşağıdaki adresleri ekleyelim.
sudo echo "95.0.196.81 dys.meb.gov.tr 95.0.196.79 dysdownload.meb.gov.tr 95.0.196.80 dysegitim.meb.gov.tr 127.0.0.1 localhost 127.0.1.1 $(hostname) ::1 localhost ip6-localhost ip6-loopback fe00::0 ip6-localnet ff00::0 ip6-mcastprefix ff02::1 ip6-allnodes ff02::2 ip6-allrouters ff02::3 ip6-allhosts"> /etc/hosts 
Sisteminiz şuan javayla çalışmaya hazır.

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin