Eylül 24, 2023

Özgürlük İçin

Linux Hakkında İlginç Gerçekler

1 min read

Biliyor muydun …

1.- Sürüm kontrolü için Git’i kullandınız mı? Beğendin mi? Linus Torvalds, Linux çekirdek gelişimi için kullanmak için Git’i üretti, çünkü mevcut sürüm kontrol sistemlerinden memnun değildi.

2.- Birkaç yıl önce, Apple, Linux’taki Mach Macintosh’ta Apple’ın Power Macintosh platformlarında Linux çalıştıracak bir projeye sponsor oldu. Apple’ın açık kaynak kodlu ilk baskısı gibi görünüyor.

MkLinux olarak bilinen ilk sürüm, Fransa’daki Apple ve The Open Group Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilmiştir. 1996 Dünya Geliştiriciler Konferansında (WWDC) açıklandı, ancak hiçbir zaman popüler olmadı.

3.-Google var olmadan önce. 1998’de, bazı coşkulu Linux girişimciler, kullanıcıların Linux dağıtımları, Linux kullanıcı grupları ve Linux ile ilgili diğer şeyler hakkında bilgi bulmalarına yardımcı olmak için bir “Linux arama motoru” yarattılar. Ne yazık ki, proje başarılı olamadı ve arama motoru içeriği kayboldu.

4.- Android, Linux’u milyonlarca insanın telefonuna götürdü, ancak Linux çekirdeğiyle birlikte gönderilen ilk telefon değildi. Bu ayrımı 2003 yılında bir video oynatıcı, müzik çalar, anlık mesajlaşma ve diğer şeyler ile tanıtılan Motorola A760 telefona ait olduğunu söyleyebilirsin.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.