Şubat 25, 2024

Özgürlük İçin

Pardus’a Saymanın Dayanılmaz Hafifliği 5 (Uzaktan Eğitim)

2 min read

Merhaba Arkadaşlar, Korona Pandemisinden dolayı tüm dünya salgının yayılmasını engelemek için #EvdeKal ‘ıyor. Bu elbette ekonomiden, eğitime, sağlığa kadar bir çok etkisini ciddi oranda hissettiriyor. Milli Eğitim Bakanlığının önümüzdeki yıl için hazırlamaya çalıştığı EBA son derece başarılı olsada, ülke internet altyapısının fiziki yetersizliği 12 milyon öğrenciye kısıtlı da olsa hizmet vermeye devam ediyor. Arkadaşların insan üstü çabalarını takdir ediyorum.

Ancak gelelim asıl konuya Uzaktan Eğitim….

Uzaktan eğitim ile ilgili Yaşar Üniversitesinden Emrah Emirtekin‘i aradım. Kendisiyle 2017’de Sakai Uzaktan Eğitim portalı hakkında bilgi verdiği bir seminerde tanışmıştım. Uzun süredir kendisiyle görüşme fırsatım olmamıştı bahaneyle uzaktan eğitim ile ilgili görüşlerini sordum.

Bir uzmanın görüşleri benim için önemliydi.

Ben:Bu dönemde bir çok özel ve devlet okulu Zoom denen uygulamayı kullanıyorlar

Emrah, “Biz üniversitemizde uzun süredir, Sakai ile uzaktan eğimi vermekteyiz, sunucularımızda ve eğitimlerimizde bir aksama yok” (Açık Kaynak varken, Zoom kullanılır mı hiç gerek yok. :)

Ben “Peki uzaktan canlı eğitimi nasıl veriyorsunuz”

Emrah “Bigbluebotton ile Sakai’ye entegre ettik bu şekilde kullanıyoruz”

Ben” Sakai kurulum başlı başına uzmanlık isteyen bir yapı, başka bir yapı kullanılamaz mı”

Emrah “Elbette var, en başta gelen Moodle ve Moodle ile gelen eklenti ile Bigbluebutton kullanabilirsiniz.”

Ben “Bigbluebutton şuan için Ubuntu yeni sürümlerini desteklemiyor, sadece Ubuntu 16 sen hangi dağıtımı kullanıyorsun”

Emrah ” Centos 7 kullanıyorum”

Ben ” Pardus, Debian tarafında olduğumuz için rpm bize uzak bir şekilde Debian üzerinde yapılandırabilirim belki ancak vakit az”

Emrah “Debian üzerinde koşacaksa ayrı bir meeting uygulaması var Jitsi, jitsi.org bir bakın isterseniz, ancak bigbluebutton gibi değil daha çok Zoom gibi”

Biraz daha geyik yaptıktan sonra konuşmayı bitirdik.

Bigbluebutton ile bir kaç görsel ayrıntılı bilgiyi bigbluebutton.org, paylaşımlı tahta vb uygulamaları ile tam bir uzaktan eğitim aracı

 

 

Jitsi  ile ilgili görsel ayrıntılı bilgiyi Jitsi.org alabilirsiniz.

Gelelim Pardus’a Ahtapot BSGS ile güvenli olarak konferans toplantı yapılabilmekte, son derece başarılı bir yapı. Peki neden kullanılmıyor. Hani mutlaka Pardus’a sayacağım ya, Akıllı tahtalar için ve mobil uygulaları neden yok. Pardus’u iktirmeden iğnelemeden neden yol alamıyoruz.

 

Saygılar.

 

 

 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.