Linux’ta Upterm Terminal Emulator Nasıl Kurulur

Upterm Terminal Emulator, kelimenin tam anlamıyla her şeyi yapmak için kullanılabilecek en üst araçtır. Ancak, varsayılan terminal bazen sıkıcı veya korkutucu olabilir. Geliştiriciler için, aynı anda terminale ve proje geliştirme penceresine erişebilmek çok kullanışlı olur. Bu durumda, Upterm sizin için mükemmel bir seçimdir.

Ancak, Upterm, herhangi bir normal yazılım dağıtım yöntemi gibi kullanılamaz. Oldukça farklı bir şekilde kurulmalıdır. Ayrıca, kurulumdan sonra, bu uygulamanın kısayolunu sisteminize entegre etmeniz gerekir. Ancak endişelenmeyin, tüm görevleri çok verimli bir şekilde yerine getirmek için doğru yerdesiniz.

 

Upterm’i İndirin

Upterm, resmi Upterm GitHub sayfasında mevcuttur. Upterm’in AppImage sürümünü indirin.

Yükleme prosedürü

İndirme işlemi tamamlandığında, dosyayı çift tıklayıp çalıştırmayın. Dosya sistemi nedeniyle (AppImage). Tüm uygulama dosyaları klasöre çıkarılır. Dosyayı “İndirilenler” dizininde açarsanız, oradaki tüm dosyaları ayıklar ve büyük bir karışıklık yaratacaktır.

İlk önce bir dizin oluşturun. Burada, sistemimde bir klasör oluşturuyorum. Dosyayı herhangi bir yerde oluşturmaktan çekinmeyin, ancak önerilmez. Gizli bir klasör oluşturmanızı öneririm. Bu şekilde, yanlışlıkla klasörü silmek veya değiştirmek zorunda kalmazsınız.

Bu komutları çalıştırın:

sudo mkdir ~/.Upterm

cd ~/Downloads
sudo mv upterm-0.4.3-x86_64-linux.AppImage ~/.Upterm

 

 

Şimdi, klasöre okumak / yazmak için dosya izni verelim.

sudo chmod +x upterm-0.4.3-x86_64-linux.AppImage

Son adım bu komutu çalıştırıyor olacak:

./upterm-0.4.3-x86_64-linux.AppImage

 

 

Archman kullanıcıları için:

Yukarıda açıklanan yöntem, çoğu Linux dağıtımında işe yarayacaktır. Ancak, Upterm’i Arch Linux’ta yerel bir uygulama olarak kurmak için, bunu AUR aracılığıyla yapmanız gerekir. İşte nasıl yapılacağı.

Upterm’in “git” paketini alın.

Git yükleyin

sudo pacman -S git

Upterm PKGBUILD dosyasını klonlayın.

git clone https://aur.archlinux.org/upterm.git

İndirilen klasöre gidin.

cd upterm

Derle  ve Upterm kur.

makepkg -si

 

 

%d blogcu bunu beğendi: