Pts. Tem 6th, 2020

Özgürlük İçin

Debian 10 (Buster) Neredeyse Hazır

3 min read

Debian Linux dünyasında en istikrarlı dağıtımlardan biri olarak bilinir. Sağlam bir gelişim döngüsü sayesinde Debian, geliştiricilerin ve sistem yöneticilerinin işlerini yürütmeleri için her zaman ilk alternatiflerden biridir. “Hazır olduğunda ortaya çıkacak” öncülünde, yaklaşık iki yılda bir Debian’ın yeni bir sürümü çıktı. Stretch kod adı ile 9 olan son kararlı sürüm 2017’de çıktı, yani bu yılda Debian 10 bekleniyor.

Buster kod adı bulunan Debian 10, Debian’ın yeni kararlı sürümü olacaktır. Ne zaman piyasaya sürüleceği tam olarak bilinmemekle birlikte, haziran ve temmuz ayları arasında serbest bırakılabileceğini söylemek iyi bir bahis olur.  Buster bize neler getirecek bazılarını görelim.

Debian 10 ve yeni sanat çalışması

Debian 10’un birçok haberi var, ancak dağıtımı biraz yenileyecek yeni sanat eserlerine sahip olduğunu belirtmek güzel.

Debian 10 Yeni Arkaplan

Söz konusu temaya “futurePrototype” adı veriliyor  ve varsayılan tema olarak gelecek, geçmiş temalarla çok iyi bütünleşen yumuşak mavi rengiyle dikkat çekiyor.

Debian 10: Özellikler

Debian 10’daki yenilikler oldukça fazla , paket ve masaüstü güncellemelerinden çok daha fazlası karşımıza gelecek. Masaüstü ortamlarında da Buster bize aşağıdakileri sunacak:

GNOME 3.22
KDE Plazma 5.8
Tarçın 3.8
LXDE
LXQt 0.11
MATE 1.16
Xfce 4.12
Ancak sadece yukarıda saydığımız masaüstlüri değil, Openbox veya Fluxbox olarak bilinen bazı pencere yöneticilerimiz de olacak.

Öte yandan, Debian aşağıdaki gibi birden fazla mimariyi destekliyor:

32 bit PC (i386) ve 64 bit PC (amd64)
64 bit ARM (arm64)
ARM EABI (armel)
ARMv7 (EABI sert şamandıralı ABI, armhf)
MIPS (mipler («büyük-endian») ve mipsel («küçük-endian»))
64 bit MIPS (mips64el)
64 bit PowerPC (ppc64el)
IBM System z (s390x)
Bu yüzden boşuna Debian kendisini evrensel Linux dağıtımı olarak tanımlamaz. Çünkü çok yönlüdür ve birçok farklı mimariye kurulabilir.

Bazı güvenlik özellikleri

Debian 10 Buster güvenlik bölümünde, kritik paketlerin birçok haberi ve güncellemesini beraberinde getiriyor. Linux çekirdeği, Debian topluluğu tarafından birçok yeni donanımı desteklemek için yamalı olarak 4.19 olacaktır.

Ayrıca, Debian buster AppArmor varsayılan olarak etkin olarak gelecektir. Varsayılan AppArmor paketi, birkaç program için AppArmor profilleri ile birlikte gelecek. Bu yüzden sistem güvenliğini ve istikrarını artırmak için önemli bir adımdır.

Aynı şekilde Debian 10 depolarında da PHP 7.3, Apache 2.4.38 ve Nginx 1.14 olacak. Bunun bir Web sunucusu olması kolay ve çok kararlı olacaktır. Ancak bu MariaDB 10.3 ve PostgreSQL 11’e eklersek, kombinasyonlar tamamlanır.

Python, uygulamalarınızın Python 3 özelliklerinden daha iyi yararlanmasını sağlayacak 3.7.2 sürümüne güncellendi. Ve OpenJDK 11 de mevcut olacak. OpenJDK’nın bu sürümünün LTS olduğunu ve Debian 10 ile birlikte kullanılmasının Java uygulamalarını verimli bir şekilde geliştirmenize olanak sağlayacağını unutmayın.

Dediğimiz  gibi Debian 10 bu yıl önemli bir sürüm olacak. Ayırıca Pardus’un Debian tabanlı olması yeni sürümle birlikte Pardus’un yeni sürümü  ve sistem yönetimi yazılımlarının gelişmiş güncel hallerini merakla bekliyoruz.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Translate »