Microsoft, Github’ı 7.5 milyar dolara satın aldığını duyurdu. Bu şuan Github kullanıcılarını ikiye böldü. Bir kısmı bunun iyi olduğunu söylerken büyük bir kısmı ise Açık Kaynağa Microsoft tarafından vurulan büyük bir darbe olarak görüyor ve alternatif olarak Gitlab’a kod depolarını taşıyor. Kendi bakış acımdan şunu söyleyebilirim, Nokia’nın başına ne geldiyse Github’ın başınada aynısı gelecektir.  GitLab’ın Github tebrik etmesi yanlış anlaşılmaya yol açtıysada aslında GitLab Açık Kaynağın, Microsoft tekeline karşı büyük bir güç oluşturdu der. Ancak şunuda unutmamak gerekir ki Linux kerneli dahil bir çok proje Github üzerindedir.

GitLab GitHub’da başladı

“Yazılım topluluğu GitHub’a çok şey borçludur ve bu da GitLab topluluğunu içerir, GitLab başlangıçta GitHub üzerinde geliştirilmiştir ve orada ilk katkıda bulunanları bulmuştur”
Github’ı satın alan Microsoft temel olarak Github üzerinden destek olanların çekirden ürünleri temelde açık kaynak olma gibi Microsoft’a uymayan stratejinin Github üzerinde etkisi mutlaka olacaktır.

GitHub ile ilgili haberler GitLab için iyi haber

Basında çıkan satın alma hakkında medyada yapılan bombalamadan sonra, GitLab’de genellikle aldıkları normal depo miktarının 10 katından fazla almaya başladılar . Twitter hesaplarından, yeni trafikle uğraşmayı denemeye çalıştıklarını ve işin ilerleyişini izlemeye davet ettiklerini belirttiler. @movingtogitlab  hastag ile yeni bir twitter hesabı açtılar. Geliştiriciler için Github’dan GitLab’a geçiş için araçlar yayınladılar ve bu fırsattan GitLab’ın yararlandığı için kimse GitLabı suçlamasın.

GitLab nedir

GitLab, GitHub’a anabolik steroidler enjekte ederseniz ne olacağı gibi. Her zamanki depo barındırma ve izleme özellikleri sunar, ancak yerleşik sürekli entegrasyon ve teslimat gibi diğer cazip ekstralara sahiptir.
San Francisco merkezli şirket, 2011 yılında Dmitriy Zaporozhets ve Sytse Sijbrandij tarafından kuruldu ve beş farklı fonlama turunda 45.5 milyon dolar kazandı.

 

GitLab 2011 yılında  GitHub’da bir proje olarak başladılar. Github’tan farklı olarak, GitLab, çoklu farklı araçları entegre etmek yerine tüm geliştirme döngüsünü desteklemek için sıfırdan oluşturulan benzersiz bir uygulamakullanır hale getirildi .
GitLab, aynı proje üzerinde aynı anda çalışmak üzere Ürün, Geliştirme, Kalite Güvencesi, Güvenlik ve Operasyon ekipleri için DevOps yaşam döngüsünün tüm aşamaları için temelden oluşturulan ilk tek uygulamadır. GitLab, ekiplerin, farklı araçlarda birden çok ileti dizisini yönetmek yerine, tek bir görüşmeden işbirliği yapmasını ve çalışmasını sağlar. GitLab, ekiplere tek bir veri deposu, bir kullanıcı arayüzü ve DevOps yaşam döngüsü boyunca takımların işbirliği yapmasına izin veren, döngü süresini önemli ölçüde azaltan ve özel olarak hızlı bir şekilde harika yazılım oluşturmaya odaklanan bir izin modeli sunar.
GitLab GitHub’un basit bir kopyası değildir
Ayrıca , uygulamalarınızı oluşturmak ve yürütmek için platformdan yararlanmanızı sağlayan ücretsiz bir temel plana sahiptir. Ve bu andan yararlanıyorlar , Gold ve Ultimate planlarında yeni kullanıcılara % 75 indirim sunuyor .
GitLab da pek bilinmemektedir, birçok şirket ve tanınmış markalar bunu kullanıyor. Son zamanlarda GNOME projesi , çok sayıda katkıda bulunanlar arasında işbirlikçi süreci basitleştirmeye çalıştıkları için platforma doğru ilerledi . Aynı GNOME geliştiricileri GitLab’ın basit bir GitHub klonu olmadığını açıklıyor .

By Ortanca Samuray

1990'dan beri Unix- GNU Linux kullanıcısı